محل تبلیغات شما
به بهانه ی جشنواره فرهنگی،گردشگری و محیط زیستی صد روز با رود دز دزفول
وجودش مبدا ندارد،نمیدانم از کدام قرن و کدام روز از تاریخ سرچشمه گرفته.طولش ابتدا ندارد و وسعت دامانش جغرافیا را به سخره گرفته؛گویی حضورش نه به جغرافیا وابسته است و نه تاریخ.جریان جاری حک شده بر قلب همه دزفولی ها گویی مبدا تمام خاطرات و نقطه مشترک زندگی همگانی و هر روزه ماست؛مبدا مشترک آدرس دادنمان،مکان تفریح و دورهمی های تابستانه،چرخیدن چرخ کشاورزی و
دزی که قرن هاست جاودانی اش قطع و وصل شدن شریان حیات بسیاری از زنده رود هارا دیده و خود خم به ابرو نیاورده این روزها حال خوشی ندارد و مگر میشود نفس دزفول با بدحالی دزش تنگ نشود؟!

جاری زلال دز دزفول
دز از دزفول جدا ناشدنی است و گواه این مدعا تاریخی چند هزارساله است.دز شاید کهن ترین راوی گذر روزهاست؛میتواند داستان ها بگوید از گردش تمام ایام.از همان روزهای آوان و آبش که در رگ سفالینه های ده هزارساله اش سرشته شده،از مهاجرت پنج هزارساله نوادگان آریا و جا دادن نخستین ست دائم در بستر بخشنده اش،از نوادگان ساسان و همسایگی اش با جندی شاپور،از فرش شدنش زیر قدیمی ترین پل استوار جهان،از ورود اسلام و دامن گیر شدن محمد بن جعفر در خاکش،صدای پای اسب یعقوب لیث و همجواری اش،از روزهای فتوحات تیمور و آرام گرفتن خروشش به حرمت پیر رودبند تا همین لحظه که همچنان تپنده و صبور روان است و گذر دهر را به رسم مهمان نوازی بدرقه میکند.
حکایت ما و دز داستان نامتناهی و لاینتهایی روزهای روز و سالهای سال است که به صد روز و صدسال محدود نمیشود
وجودی جاری،که بوده،هست و خواهد بود.
عکس: محمدآذرکیش
متن: فاطمه شفیعی
#صد_روز_با_رود_دز
#من_یک_دزبان_هستم

به صفحه کمپین حفاظت از رود دز دزفول  در اینستاگرام بپیوندید
@iamdezban

رودخانه دز و کت های دزفول

دزفول میزبان رودخانه دز

تابستان های خاطره انگیز دزفول در کنار رود خانه دز دزفول

دز ,روز ,روزهای ,دزفول ,اش ,صد ,است و ,صد روز ,رود دز ,با رود ,روز و

مشخصات

آخرین مطالب این وبلاگ

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

fanttamana تماشاگر کد آهنگ رزمی کاران فدائیان مهدی(عج)آبجہان وبلاگ شخصی من پورتال اطلاع رسانی پایگاه انتقال خون تربت حیدریه Jose's blog فاش میگویم عکس پروفایل Wholesale Cheap Sports Jerseys Enjoy Discount With Free Shipping